Восемь способов заваривания чая. Часть 2

8 способів заварювання чаю. Частина 1

Чай – невичерпне джерело смакових сюрпризів: ви можете використовувати 8 способів заварювання чаю, що в корені відрізняються один від одного, й кожного разу отримувати різний результат.

По суті, заварювання – це процес екстракції вмісту чайного листа в рідину за певної температури. Його хімічний профіль включає вітаміни, макроелементи, мікроелементи, таніни, амінокислоти, антиоксидантні сполуки. Ці речовини відрізняються за розміром молекули та хімічним складом, тому їх екстракція відбувається за різної температури. Крок екстракції – 2-3°C. Саме настільки повинна вистигати або нагріватися вода, щоб в настій потрапила наступна порція корисних речовин.

Мабуть, жодне інше питання не викликає стільки суперечок серед шанувальників чаю, як питання заварювання. Скільки списів зламано в спробах довести іншим, що заварювати окропом можна тільки пуери й чорний чай, а світліші і менш ферментовані сорти гідні більш делікатної обробки.

Звернімося до першоджерел

Дотримуватись рекомендацій щодо температурного режиму та кількості проливань потрібно, але перетворювати рекомендації на ультиматум – не зовсім вірно. Саме так чинять ті, хто знаходиться найближче до витоків – фермери, які вирощують чайні кущі та перетворюють їхнє листя на десятки різних за смаком та властивостями сортів.

Так, у високогірних регіонах Китаю, де вирощується зелений чай, місцеві жителі без докорів сумління заварюють його крутим окропом. А фермери з традиційно «пуерних» повітів із задоволенням приймають гостей й пригощають їх убивчим настоєм пуеру. Вони не турбуються питаннями кількості проливань та їхньою тривалістю, а просто заливають чай найгарячішою водою, а потім п’ють напій, залишаючи лист у воді. Рівень екстракції у такого пуеру максимальний, як, втім, й смак.

Та як же правильно?

Виходить, що ніякого «правильно» в питанні заварювання чаю просто не існує. На зміну йому приходить «подобається» й «не подобається». Заварювати будь-який сорт можна водою будь-якої температури – корисні властивості чаю все одно збережуться в тому чи іншому обсязі. А ось смак зміниться:

 • чим гарячішою буде вода, тим міцнішим й гіркішим буде настій;
 • чим нижча температура рідини, ти солодкішим й багатшим буде смак напою.

Значить, температурний діапазон – це здебільшого питання особистих переваг та культурних канонів. Які, безумовно, гідні дотримання, але їх порушення не повинно стати причиною для осуду.

Ще один аргумент на користь вторинності температурних режимів – наявність великої кількості способів заварювання чаю. Кожен з них дозволяє по-новому розкрити його смак і аромат, навіть якщо ступінь нагріву води буде однаковим.

8 способів заварювання чаю

Якщо покопирсатися в історії чайного мистецтва, способів можна нарахувати й кілька десятків. Але ми наведемо 8 базових варіантів, для яких не потрібні надприродні знання, надзвичайно складний інструментарій. Ми вже писали в блозі про церемонію Гунфу Ча, тому в цей список її не включаємо. Також наведені методи підходять для заварювання листового або черешкового чаю – для порошкових різновидів вони не підходять з ряду причин.

Заварювання у гайвані

Гайвань – це переважно порцелянова чашка або піала з кришкою, опціонально може бути присутнім блюдце. Кришка в діаметрі менше чашки й щільно її закриває.

Особливості:

 • використовується для щоденного швидкого чаювання;
 • зовсім не всотує смаки, тому підходить для ароматизованого чаю;
 • розрахована на одночасне заварювання однієї невеликої порції напою;
 • зручно заварювати чай з довгим листячком;
 • можна тонко регулювати процес заварювання – без кришки настій швидко охолоджується, тому її можна використовувати у якості інструменту регулювання смаку чаю.

Як заварювати у гайвані

Всередину чаші кладуть невелику порцію заварки й заливають водою. Першу промивку зливають, інші – п’ють, регулюючи час заварювання. Складність в поводженні з нею полягає в тому, щоб правильно злити настій – чашу беруть рукою, одним пальцем зрушуючи кришку в бік й притримуючи її, рідину зливають до чахаю або чашки. Виконати це з першого разу, не проливши чай виходить не у всіх.

Для яких сортів підходить. Зелені, білі чаї, улуни середньої ферментації, молоді шен пуери.

Заварювання у тіподі

Тіпод (Тіпот) – це різновид чайника, сучасний винахід. Його основа робиться зі скла, ручка й кришка – пластикові, всередині є металеве ситечко. Такий чайник має подвоєну функціональність, тому що замінює чахай та гайвань.

Особливості:

 • одночасно можна заварити велику порцію чаю;
 • оптимальний для щоденного використання;
 • підходить для всіх сортів;
 • зручно використовувати не тільки вдома, а й на роботі, в поїздках.

Як заварювати у тіподі

У внутрішню порожнисту колбу під кришкою насипають чай та заливають водою. Якщо натиснути кнопку на кришці, настій сам зіллється в чайник. Першу заварку, зрозуміло, необхідно злити, а наступні можна пити, не розбавляючи водою.

Для яких сортів підходить. Для всіх, однак важливо не перетримати чай.

Друга частина статті тут

Вгору^

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.