Может ли чай вызывать обезвоживание

Чи може чай викликати зневоднення?

Час від часу спливає тема про здатність чаю викликати зневоднення. Давайте без довгих прелюдій розбиратися — чи це дійсно так.

Чи може чай викликати зневоднення?

Зневодненням називають патологічний стан, коли кількість рідини в організмі опускається нижче фізіологічної норми. Як правило, втрата вже 20% рідини може загрожувати здоров’ю. Які ж причини, на думку офіційної медицини, можуть привести до такої втрати? По-перше, стани, що супроводжуються рясною блювотою, потовиділенням, діареєю. Наприклад, отруєння або вірусні захворювання типу дифтерії. По-друге, тривале перебування під сонцем без доступу до питної води. Або виснажливі багатогодинні тренування зі свідомим обмеженням кількості рідини, що випивається.

Тобто, до небезпечного зневоднення може привести стан, в якому людина втрачає дуже багато рідини, а ось п’є її мало або не п’є зовсім. Погодьтеся, чаюванню зовсім не підходить така характеристика. Але висновки робити зарано — а раптом підступ?

Чому чай і зневоднення взагалі використовують в одному реченні?

Все тому, що чай містить досить велику кількість кофеїну. А кофеїн, як відомо — ефективний діуретик. З одного боку, він активізує кровообіг в області нирок і сечостатевої системи. А з іншого, пригнічує засвоєння натрію та інших солей в нирках. Щоб впоратися з надлишками цих солей, нирки починають працювати активніше, не засвоюючи їх, а виводячи разом з сечею. Отже, вологи втрачається більше, а кількість електролітів, навпаки, скорочується.

Але ось невдача — офіційних і об’ємних досліджень, здатних підтвердити згубну роль чаю в цьому процесі, немає. Є дослідження, що датується 1928 роком, в якому взяли участь всього троє чоловіків. Вони час від часу випивали в день то 4 чашки кави, то стільки ж чаю, а то і зовсім кофеїн, розчинений у воді. А до цього повинні були утримуватися від цих напоїв кілька тижнів. Що в підсумку — дійсно, повертаючись до великої кількості кофеїну, вони починали вдвічі частіше ходити в туалет. Якби не два нюанси — по-перше, розчин кофеїну в воді й близько не повторює вітамінно-мінеральний склад чаю. А, по-друге, з часом діуретичний ефект сходив нанівець при збереженні об’єму випитої рідини.

Так, непереконливий експеримент

Але пробачмо цю недосконалість — все ж початок минулого століття, про сліпі, рандомізовані, плацебо контрольовані дослідження ще ніхто нічого не чув. Особливо коли результати сучасних (і куди більш переконливих досліджень) дають зовсім інші результати.

Наприклад, дослідження письменниці й лікаря-дієтолога Керрі Ракстон, проведене в Британії в середині 2000-х. Що вона зробила? Запросила до дослідження 21 чоловіка – їх вона пригощала чорним чаєм строго за розкладом і в рівній кількості, обмежила в активності й щодня брала аналізи крові для оцінювання впливу умов експерименту. Важливо — учасники під час експерименту пили тільки чай, не воду. І жоден з результатів під час нього не показав ознак навіть початкового зневоднення. З чого Керрі зробила висновки, що в подібній кількості та умовах (а вони дуже близькі до способу життя 90% сучасних людей) чай впорається із завданням тамування спраги не гірше води. І зовсім не викликає зневоднення.

Так, наш організм дійсно сприймає всі рідини, крім води, як їжу. І активізує трохи інші механізми їхнього засвоєння. Тому чиста вода без добавок життєво важлива й замінювати її будь-якими напоями ми не радимо. Але при цьому також не рекомендуємо демонізувати чай — складно уявити, в яких умовах він може стати причиною зневоднення, адже і сам є рідиною. Ймовірно, якщо відмовитися від їжі та чистої води, а пити тільки дуже міцний чай дуже багато днів поспіль, можна побачити негативний результат, але він вже буде не на совісті чаю.

Вгору^

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.