Час від часу спливає тема про здатність чаю викликати зневоднення. Давайте без довгих прелюдій розбиратися — чи це дійсно так.

Чи може чай викликати зневоднення?

Зневодненням називають патологічний стан, коли кількість рідини в організмі опускається нижче фізіологічної норми. Як правило, втрата вже 20% рідини може загрожувати здоров’ю. Які ж причини, на думку офіційної медицини, можуть привести до такої втрати? По-перше, стани, що супроводжуються рясною блювотою, потовиділенням, діареєю. Наприклад, отруєння або вірусні захворювання типу дифтерії. По-друге, тривале перебування під сонцем без доступу до питної води. Або виснажливі багатогодинні тренування зі свідомим обмеженням кількості рідини, що випивається.

Тобто, до небезпечного зневоднення може привести стан, в якому людина втрачає дуже багато рідини, а ось п’є її мало або не п’є зовсім. Погодьтеся, чаюванню зовсім не підходить така характеристика. Але висновки робити зарано — а раптом підступ?

Чому чай і зневоднення взагалі використовують в одному реченні?

Все тому, що чай містить досить велику кількість кофеїну. А кофеїн, як відомо — ефективний діуретик. З одного боку, він активізує кровообіг в області нирок і сечостатевої системи. А з іншого, пригнічує засвоєння натрію та інших солей в нирках. Щоб впоратися з надлишками цих солей, нирки починають працювати активніше, не засвоюючи їх, а виводячи разом з сечею. Отже, вологи втрачається більше, а кількість електролітів, навпаки, скорочується.

Але ось невдача — офіційних і об’ємних досліджень, здатних підтвердити згубну роль чаю в цьому процесі, немає. Є дослідження, що датується 1928 роком, в якому взяли участь всього троє чоловіків. Вони час від часу випивали в день то 4 чашки кави, то стільки ж чаю, а то і зовсім кофеїн, розчинений у воді. А до цього повинні були утримуватися від цих напоїв кілька тижнів. Що в підсумку — дійсно, повертаючись до великої кількості кофеїну, вони починали вдвічі частіше ходити в туалет. Якби не два нюанси — по-перше, розчин кофеїну в воді й близько не повторює вітамінно-мінеральний склад чаю. А, по-друге, з часом діуретичний ефект сходив нанівець при збереженні об’єму випитої рідини.

Так, непереконливий експеримент

Але пробачмо цю недосконалість — все ж початок минулого століття, про сліпі, рандомізовані, плацебо контрольовані дослідження ще ніхто нічого не чув. Особливо коли результати сучасних (і куди більш переконливих досліджень) дають зовсім інші результати.

Наприклад, дослідження письменниці й лікаря-дієтолога Керрі Ракстон, проведене в Британії в середині 2000-х. Що вона зробила? Запросила до дослідження 21 чоловіка – їх вона пригощала чорним чаєм строго за розкладом і в рівній кількості, обмежила в активності й щодня брала аналізи крові для оцінювання впливу умов експерименту. Важливо — учасники під час експерименту пили тільки чай, не воду. І жоден з результатів під час нього не показав ознак навіть початкового зневоднення. З чого Керрі зробила висновки, що в подібній кількості та умовах (а вони дуже близькі до способу життя 90% сучасних людей) чай впорається із завданням тамування спраги не гірше води. І зовсім не викликає зневоднення.

Так, наш організм дійсно сприймає всі рідини, крім води, як їжу. І активізує трохи інші механізми їхнього засвоєння. Тому чиста вода без добавок життєво важлива й замінювати її будь-якими напоями ми не радимо. Але при цьому також не рекомендуємо демонізувати чай — складно уявити, в яких умовах він може стати причиною зневоднення, адже і сам є рідиною. Ймовірно, якщо відмовитися від їжі та чистої води, а пити тільки дуже міцний чай дуже багато днів поспіль, можна побачити негативний результат, але він вже буде не на совісті чаю.

Кращий вибір

Купити чай від зневоднення

Ройбуш зелений П’юр

158 грн.1 245 грн.

Традиційний південноафриканський напій у необсмаженому вигляді. Має легкий трав’янистий аромат та ледь солодкий квітково-солодкий смак. Не має тонізувальної дії, можна вживати будь-кому. Багатий на вітамін С, залізо, магній.

Білі пуерні бруньки “Я Бао”

(2)
190 грн.1 680 грн.

“Я Бао” пуерні бруньки – китайський елітний білий чай з м’яким багатогранним фруктово-квітковим смаком і ароматом, нотами трав, солодкуватий і з легкою кислинкою. Витончений, ні на що не схожий чай. Для будь-якого часу доби. Також дуже смачний в приготуванні методом варки. Сподобається поціновувачам білих чаїв.

Молі Бай Мао Хоу

(3)
181 грн.1 538 грн.

Елітний китайський білий чай з квітами жасмину. Нормалізує обмін речовин, піднімає настрій, бадьорить.  М’який освіжаючий чай для будь-якого часу доби.

Гречаний чай Ку Цяо світлий

(6)
120 грн.1 900 грн.

Гречаний чай Ку Цяо світлий із зерен молодої “молочної” гречки. Пряний м’який смак з нотами повітряної кукурудзи та спецій. Очищає від токсинів, не містить кофеїну. Підходить для будь-якого часу доби.

Гречаний чай Ку Цяо темний

(21)
123 грн.1 445 грн.

Гречаний чай із зерен молодої “молочної” гречки. М’який і солодкий смак з ароматом шоколадного печива зі спеціями. Відновлює сили і зміцнює імунітет. Для будь-якого часу доби.

Квіти чайної троянди

(4)
219 грн.1 913 грн.

Квіти чайної троянди з м’яким квітковим смаком і солодким ароматом. Зміцнюють імунітет, очищають, допомагають при набряках. Можна пити в чистому вигляді або використовувати як добавку до чаю.

Бай Му Дань

(4)
44 грн.1 913 грн.

Елітний китайський білий чай з ніжним фруктовим смаком. Свіжий спокійний аромат і м’який, солодкуватий присмак. Розслабляючий і гармонізуючий напій для будь-якого часу доби.

Синій чай анчан в бутонах

(22)
22 грн.1 750 грн.

Тайський синій чай Анчан з яскравим і солодким квітковим смаком. Знімає стрес, послаблює м’язові і нервові зажими. Релакс напій для розпивання ввечері і перед сном.

Ройбуш червоний Роаст

(6)
158 грн.1 245 грн.

Традиційний напій південноафриканських народів. Не містить кофеїну. На смак – як вишневий компот, до якого додали трохи обліпихи. Аромат пряний, м’який.

Біла перлина дракона

(2)
222 грн.1 944 грн.

Витончений зелений чай у формі дрібних перлин. Звабливий жасминовий аромат. Зелено-золотистий настій. Смак терпкий з ясними фруктовими нотами та кінцевою солодкістю. Чай насичує антиоксидантами, стимулює, гальмує стрес.

Альпійська лука

(4)
138 грн.1 100 грн.

Знаменитий натуральний чай Альпійська лука на основі трав. Склад: ромашка, лимонна трава, шипшина, каркаде, цедра апельсина. Має освіжаючий смак та ніжний квітковий смак. Не містить кофеїну, підходить для чаювання у будь-який час доби. Насичує вітаміном С, допомагає процесам травлення.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *