Засилля низькоякісного пакетованого чаю на вітчизняному ринку – основна причина того, чому люди під час купівлі оригінальних сортів з Китаю, Японії або острова Тайвань задаються питанням – «А чи вартий чай таких грошей?». Ті ж самі люди готові віддавати набагато більші суми за пляшку червоного сухого вина рідкісного вінтажу, головку італійського сиру або пачку кубинського тютюну.

До недавнього часу чайна культура по-українськи зводилася до придбання розсипного чаю замість пакетованого. На щастя, часи змінюються й зараз навіть у супермаркетах, а не тільки чайних бутиках можна знайти чай непоганої якості. І не тільки індійський, грузинський або вірменський, а тайванський, китайський і, о боги, навіть японський. Зрозуміло, він коштує в рази дорожче звичних «пакетиків» й викликає питання про те, наскільки обгрунтована ця вартість. Можливо й у вас, наші читачі, виникають подібні питання. Тому пропонуємо разом у всьому розібратися.

Чи вартий чай таких грошей

З чого складається ціна чаю. Чайну справу нерідко й цілком справедливо порівнюють з виноробством. Але існують й відмінності. Головне – винороб збирає з виноградників майже 100% ягід, тоді як чайний фермер бере тільки молоде, найсвіжіше листя (бруньки, 2-3 наймолодших листочка, нижні зрілі листи – для пуеру). Тому сировина виходить дорожчою. В кінцевому підсумку ціна чаю складається з наступних компонентів:

  • вартість сировини – чим вище плантація, тим менше її площа й більша насиченість листа. Є й так звані “великі плантації” – такий статус присвоюють вкрай малій кількості плантацій, де збирають сировину для легендарних, найякісніших сортів. А ще є Японія – через острівне положення тут фізично можна виростити тільки певну кількість кущів. У всіх випадках обмеженість кількості призводить до подорожчання сировини, а отже й чаю.
  • спосіб збору – фермери, які цінують свою репутацію й не працюють на масовий сегмент, збирають чай тільки вручну, вже на цьому етапі проводячи перший відбір: пошкоджене листя завжди викидають. Збір триває кілька тижнів навесні й/або восени та відбувається переважно на світанку, поки на листі не висихає роса. Листи обережно складають у об’ємні кошики, не спресовуючи. А ось збір для чайних заводів більше нагадує збирання пшениці – листя зрізають спеціальними машинами, пересипають у великі контейнери, де вони мнуться під власною вагою. Відчуваєте різницю?
  • спосіб обробки – у невеликих фермерських господарствах обробляють листя теж тільки вручну: перебирають, розкладають по спеціальних підносах для сушіння, обсмажують, скручують ще теплий лист, можливо – пресують. Порошковий чай матча ще й перетирають у спеціальних кам’яних жорнах до стану пудри. Весь процес може тривати від 3 до 7 днів, можливо – й довше. Білий, деякі сорти зеленого чаю взагалі сушать тільки на сонці, піддаючи мінімальній ферментації. На заводах же виробництво на 90% автоматизоване, ніхто з листом особливо не носиться. Й, зрозуміло, ніхто не затінює його або не виносить на сонце.
  • авторитет фермера – ну, або популярність бренду. Авторитетний, добре відомий на ринку виробник – значить, якісний чай з впізнаваним смаком. Молодий виробник – завжди ризик та можливість напоротися на підробку. А у випадку зі старими колекційними чаями взагалі не варто ризикувати: просто купувати продукцію відомої фабрики.
  • вартість упаковки та доставки – готовий свіжий чай за необхідності пресують, далі пакують по порціях, можливо – у вакуумну упаковку. Його необхідно доставити з плантації у місто відправлення, відправити в порт або аеропорт потрібної країни, потім через мережу місцевих постачальників – до кінцевого споживача. Одне вже розуміння того, яким мандрівником насправді виявляється іноземний чай, має наштовхнути на думку про його немаленьку вартість.
  • попит – на деякі сорти чаю попит такий великий, що пропозиція навіть на половину його не покриває. Буває й навпаки – зростаючий попит призводить до здешевлення вартості чаю, якщо ресурси фермера дозволяють розширювати плантацію та виробництво. Як це було з пуером – з дуже дорогого він перетворився на просто дорогий, майже не втративши в якості.

Все перераховане – це лише основні чинники ціноутворення. Існує цілий ряд моментів виробничого циклу, рітейлу, які також залишають слід на тому, за якою ціною чай буде проданий кінцевому споживачеві. Сподіваємося, що тепер ви розумієте, що відповіддю на питання «А чи вартий чай таких грошей?» буде однозначне та безапеляційне «Вартий!».

Кращий вибір

Купити чай на ваш колір та смак

Да Хун Пао Імператор

(10)
74 грн.1 975 грн.

Елітний уїшаньскій улун. Густий, повний і пряний аромат обсмажених злаків. Терпкий смак і невелика шоколадна гірчинка післясмаку. Має розслаблюючий ефект Ча Ци (чайне сп’яніння).

Молочний улун Еліт

(17)
149 грн.1 254 грн.

Вишуканий зелений чай улун. Ніжний солодкуватий смак топленого молока і делікатний шлейф тягучої вершкової карамелі. Розслабляє, заспокоює і гармонізує стан. Для будь-якого часу доби.

Те Гуань Інь Ван

(7)
231 грн.2 038 грн.

Елітний зелений улун з міцних чайних листочків, які проходять процедуру тривалого томління і скручування. М’який смак і тонкий медово-орхідеєвий аромат. Очищає кров і лімфу, освіжає і тонізує.

Те Гуань Інь Тан Бей

235 грн.2 130 грн.

Тегуанінь Тан Бей – відомий південнофудзіянський улун, пропечений на вугіллі. Об’ємний, насичений смак з пряно-фруктовими, квітковими нотами і присмаком випічки зі скоринкою. Піднімає настрій, тонізує і заспокоює.

Габа улун органік

(2)
395 грн.3 766 грн.

Елітний органічний чай Габа улун з о. Тайвань. Маслянистий, медово терпкий, сильний, розслабляючий. Особливий сорт чаю з підвищеним вмістом гамма-аміномасляної кислоти. Підвищує працездатність, наповнює активністю і позитивом.

Улун Дун Дін з морозного піку

(1)
61 грн.3 380 грн.

Тайванський чай весняного збору улун Дун Дін з морозного піку, злегка прогрітий на деревному вугіллі. Топлений, пропечений, сильний з медово-фруктовим ароматом. Універсальний сорт для чаювання у будь який час доби.

Шен пуер 2013р. Золотий медаліст

245 грн.1 500 грн.

Солодкуватий аромат меду і сухофруктів, приємна терпкість, відсутність гіркоти – це Шен пуер, який отримав Золоту медаль у виставці 2013 в Нанцзіні. Витончений і особливий, він витримує велику кількість проток. Спресований у 357 г млинець.

Шу Пуер Сінь Ї 2019 р. Гунтін. Лімітована серія до 70-ти річчя КНР

245 грн.1 500 грн.

Лімітований Шу Пуер Сінь Ї. Гунтін, випущений до 70-ти річчя КНР, 2019 року виготовлення.  Смак м’який, присутні земляні і деревні ноти. Дуже збалансований і п’янкий пуер, який подарує вам приємний і глибокий чайний стан. Витримує 5-7 проток. Спресований у 357-грамовий млинець.

Білі пуерні бруньки “Я Бао”

(2)
190 грн.1 680 грн.

“Я Бао” пуерні бруньки – китайський елітний білий чай з м’яким багатогранним фруктово-квітковим смаком і ароматом, нотами трав, солодкуватий і з легкою кислинкою. Витончений, ні на що не схожий чай. Для будь-якого часу доби. Також дуже смачний в приготуванні методом варки. Сподобається поціновувачам білих чаїв.

Шу пуер “Золоті Бруньки”

(1)
275 грн.2 475 грн.

Елітний розсипний шу пуер “Золоті Бруньки” з добірних верхівок чайних листів. Горіхові ноти з солодкуватим присмаком в’яленого чорносливу. Потужний і збадьорюючий пуер з енергією Ча Ци на кожен день.

Шу пуер №2001

(8)
26 грн.1 063 грн.

Розсипний шу пуер №2001 з глибокими, шоколадними нотами в смаку, терпким солодким присмаком і деревно-ягідним ароматом. Сприяє схудненню, виводить токсини і позбавляє від шлаків.

Шу пуер №2007

(3)
131 грн.1 038 грн.

Розсипний шу пуер №2007 з сильним і глибоким смаком обсмажених горіхів і в’яленого чорносливу. Відмінно допомагає схудненню, прискорює процеси перетравлення їжі і розщеплює жири.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *