Вагасі – це назва не однієї страви, а цілої категорії традиційних японських солодощів зі схожими характеристиками. Готують їх з рисового та бобового борошна, фруктів, овочів, трав, каштанів, солодких бобів, агар-агару, зеленого чаю та ін. При цьому не використовують білий цукор, консерванти, стабілізатори та штучні барвники, тому солодощі виходять не дуже солодкими, але гранично натуральними й корисними. 

Рецепти японських солодощів Вагасі

Тільки популярних різновидів вагасі можна нарахувати близько десятка, не кажучи вже про локальні та святкові страви:

  1. Моті – парові солодкі коржики з рису, товченого в пасту.
  2. Мандзю – пиріжки з начинкою з рисового, гречаного або бобового борошна.
  3. Амміцу – кубики з желе з фруктовою начинкою.
  4. Ан-пан – печені булочки з начинкою із солодкої бобової, каштанової або кунжутної пасти.
  5. Варабімоті – желеподібні солодощі з борошна папороті.

Більшість японських десертів важкі в приготуванні, вимагають використання ексклюзивних інгредієнтів, особливих навичок. Але, на щастя, не всі. Деякі складаються з доступних продуктів, готуються легко і швидко. Саме їх ми й пропонуємо вам приготувати.

Рецепт уіро

Уіро – солодкі рисові коржики з начинкою. Мабуть, найпростіша і найзрозуміліша варіація вагасі. Для приготування 10 уіро потрібні:

  • рисове борошно – 120 г;
  • цукрова пудра – 30 г;
  • рисовий або кукурудзяний крохмаль – 1 ч. л;
  • тепла вода – 60-80 мл;
  • кокосова стружка – 1 ст. л;
  • начинка – шоколад, полуниця, вишня тощо.
  • щоб зробити кольорові уіро, до тіста слід додати зелену матчу в кількості 1 чайної ложки. Це традиційний варіант, але ви можете спробувати додати блакитну або рожеву матчу. Пам’ятайте, що до тіста додавати потрібно готовий чай, розчинений в 30 мл води.

Покрокове приготування:

  1. Увімкнути пароварку/мультиварку або підготувати парову баню.
  2. У глибокій мисці змішати рисову муку, пудру, крохмаль, і, поступово виливаючи воду, замісити м’яке гладеньке тісто.
  3. Послідовно відщипувати маленькі шматочки тіста, формувати коржик, всередину класти начинку і скачувати кульку. Коржі можна робити просто круглими або надати їм форму (вручну або за допомогою силіконової форми).
  4. Вагасі відправити в пароварку/на водяну баню і варити 10-15 хвилин.
  5. Готові коржі потрібно обкатати в кокосовій стружці й за бажанням посипати невеликою кількістю пудрового чаю.

Рецепт моті

Моті називають найсмачнішими з японських десертів. І приготувати їх зовсім нескладно. Необхідні інгредієнти:

  • рисове борошно – 300 г;
  • галетное печиво – 50 г;
  • яблуко – 100 г;
  • курага – 50 г;
  • цукрова пудра – 90 г;
  • вода – 350 мл;
  • крохмаль – 50 г;
  • арахісова паста – 50 г;
  • готова рожева матча або морквяний сік – 30 мл;
  • готова зелена матча – 30 мл.

Покрокове приготування:

  1. Змішати рисове борошно і цукрову пудру.
  2. Отриману суміш розділити на три частини. До однієї додати воду (1/3 загального обсягу), до другої – суміш води і рожевої матчі/морквяного соку, до третьої – суміш води і зеленої матчі.
  3. Тісто перекласти до трьох окремих мисок, накрити харчовою плівкою та відправити на водяну баню (10 хвилин) або до мікрохвильовки (2 хвилини). Готове тісто буде падати з ложки грудкою.
  4. Курагу (можна попередньо замочити в теплій воді) подрібнити в блендері. Яблука нарізати невеликими кубиками, посипати цукром і трохи карамелізувати. Після – остудити й змішати з подрібненим галетним печивом.
  5. Робочу поверхню посипати крохмалем. Зверху викласти тісто і розкачати тонкий пласт. Пласт можна або розрізати на кілька рівних частин, або зробити великі кружечки за допомогою склянки з широкою горловиною. Всередину кожного викласти начинку, згорнути краї та зліпити кульки. Їх можна трохи придавити, щоб тістечка вийшли злегка пласкими. З поверхні кульок потрібно прибрати надлишки крохмалю й можна насолоджуватися традиційними японськими вагасі.
Кращий вибір

Купити чай матча для приготування японських солодощів Вагасі

Блакитна матча анчан в з/б, 30 г

(2)
300 грн.

Хітовий блакитний чай матча із бутонів Анчан в залізній баночці (вага 30 г). Яскраво блакитний колір настою, солодкий смак квітів і прянощів. Підходить для заварювання чаю, блакитного матча-лате, приготування смузі, випічки, морозива, десертів.

Рожева матча пітахайя

(13)
138 грн.4 500 грн.

Ексклюзивний рожевий чай матча пітахайя. Насичений рожевий колір, смак груші, ківі і полуниці. Підходить для заварювання рожевого матча-лате, приготування смузі і боулів, додавання у каші, морозиво, десерти.

Рожева матча троянда

(2)
117 грн.4 981 грн.

Запашна рожева матча зі змелених на пудру пелюсток чайної троянди. Має впізнаваний аромат троянди та солодкий квітковий смак. Підходить для заварювання рожевого матча лате, приготування смузі та боулів, додавання в каші, морозиво, десерти. Безпечний натуральний барвник.

Повний набір всіх сортів матча

(3)
1 350 грн.

Набір складається з десяти сортів чаю матча: 4 зелених і 6 кольорових по 20 г кожен. Разом, 200 г пудрового чаю для повноцінної дегустації. Кожний зелений сорт готується як чай та матча лате, кожний кольоровий сорт можна заварювати як матча лате, додавати до смузі, каш, морозива тощо.

Набір “Всі зелені сорти матча”

(5)
750 грн.

Набір складається з чотирьох сортів зеленого чаю матча: 3 японських і 1 китайського по 20 г кожен. Разом містить 80 г пудрового чаю, яких вистачить для приготування 40 порцій чаю або матча лате.

Зелена матча Дейлі Токусен

(40)
160 грн.5 500 грн.

Зелений чай матча Дейлі Токусен (Японія). Вищий сорт АААА для щоденного вживання. Салатовий колір, найтонший помел, м’який і глибокий смак. Енергія і бадьорість до 5 годин.

Лілова матча Таро

(1)
128 грн.5 491 грн.

Лілова матча Таро – екстракт кореня Таро, перетертого в пудру. Назву “матча” отримав завдяки порошковому стану. Має природній ніжно-ліловий колір і солодкуватий смак з горіхово-кокосовими нотками та присмаком ванілі. Підходить для заварювання з молоком як лате, для додавання в шоколад, молочні напої, десерти, кондитерські вироби, мед, БАДи та спортивне харчування.

Зелена матча Масумі Еліт

(42)
170 грн.7 400 грн.

Зелений чай матча Масумі Еліт вищого сорту 4А (Японія). Краще листя, наповнене вітамінами і катехінами. Делікатний помел на низьких обертах. Глибокий, м’який смак з ароматом свіжих трав. Енергія і бадьорість до 5 годин.

Набір “Кольорові сорти матча”

(5)
695 грн.

Набір складається з шести сортів кольорового чаю матча по 20 г кожен. Разом, 120 г пудрового чаю для повноцінної дегустації. Кожний сорт можна заварювати як матча лате, додавати до смузі, каш, морозива тощо.

Зелена матча Дейлі Токусен в з/б, 30 г

(2)
300 грн.

Зелений чай матча Дейлі Токусен (Японія). Пакування: залізна баночка об’ємом 30 г. Відмінний сорт для щоденного вживання. Салатовий колір, м’який смак. Енергія і бадьорість до 5 годин.

Зелена матча Церемоніал Удзі

(29)
305 грн.5 000 грн.

Зелений чай матча Церемоніал (Японія, Удзі, Кіото). Сорт 5А, яскравий зелений колір, найтонший помел. Збивається в густу стійку піну. Смак повний і глибокий, з м’яким фруктовим присмаком. Енергія і бадьорість до 8 годин.

Блакитна матча анчан

(22)
138 грн.5 860 грн.

Хітовий блакитний чай матча із квітів Анчан. Яскраво блакитний колір настою, солодкий смак квітів і прянощів. Підходить для заварювання чаю, синього матча-лате, приготування смузі, випічки, морозива, десертів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *