Ферментация чая. Степени чайной ферментации

Що таке ферментація чаю

Ферментація чаю – це біохімічний процес окислення (бродіння) чайного листа під впливом температури, кисню, вологості і механічного впливу. Різні сорти чаю (чорний чай, зелений чай, пуер або улун) виробляються методом різної ферментаційної обробки чайного листя одного виду – Camellia Sinensis. Навіть якщо це чорний і зелений чай, є велика ймовірність того, що їх зробили з листя рослини одного сорту. Наприклад, чаї Дянь Хун і Шу Пуер виготовляються з одного і того ж чайного куща. Різниця полягає в методі обробці чайного листя або ферментації.

Процес ферментації чаю по поличках

Виготовлення чаю складається з декількох етапів, один з них – це ферментація. Цим терміном хочуть показати, наскільки чайна сировина піддавалася ферментативному окисленню після просушування. А саме те, до якого процентного ступеня її довели. Процес ферментативного окислення штучно переривається наступним процесом обробки, наприклад, обсмажуванням або маніпуляцією з парою. В результаті експериментів, чай, який отримується у підсумку, поділили на кілька груп за ступенем ферментації: з легкою ферментацією, середньої і повною ферментацією чайного листа.

Чаї без ферментації та з мінімальною ферментацією (2-10%)

Напої з чайного листя даної обробки мають легкий аромат і ненав’язливий смак. Якщо ви відчуваєте запах трав і свіжий присмак весняної зелені, то перед вами дійсно якісний чай. До такого класу відносяться білі, жовті і частково зелені чаї та улуни. Всі вони пройшли слабку ферментацію, яку при виробництві зупинили за допомогою обсмажування сировини в котлах. Деякі з популярних сортів піддаються обробці парою. До сировини може додаватися різна ароматизация у вигляді квітів, наприклад, жасмину, який надає напою оригінальний смак і неповторний аромат. В категорію не ферментованого і легкоферментованого чаю входять такі представники як Бай Му Дань, Цзюнь Шань Інь Чжень, Молі Бай Мао Хоу.

Чаї середньої ферментації (10-80%)

Це найпопулярніший вид чаю, в нього входить дуже багато сортів. Ступінь ферментації перебуває в діапазоні 10-80%. Від відсотка ферментації залежить в першу чергу колір і міцність напою, чим відсоток більше, тим напій більш насичений і міцніший. Колір може варіюватися від темно-жовтого до глибокого коричневого. Аромат – витончений, але насичений, їм приємно насолоджуватися і вдихати з кожною чашкою чаю. У цю категорію потрапляють практично всі улуни, крім Да Хун Пао і окремі види зеленого чаю, наприклад, Жасминова Перлина, Лунцзин.

Через такий великий розкид % ферментації, середньоферментований чай також має внутрішню класифікацію. Чим нижче клас, тим менша ступінь ферментації:

  • перший клас – чаї з 10-20% ферментацією листа;
  • другий клас – чаї з 20-50% ферментацією листа;
  • третій клас – чаї з 50-80% ферментацією листа.

Чаї повної ферментації (80-95%)

Під час виробництва цього чаю ферментація досягає свого піку. Підсушене чайне листя повністю насичується соками. Головний представник цього типу обробки – червоний китайський чай. Колір настою може бути від бордового до інтенсивного коричневого. Він відрізняється особливим ароматом, який може запросто вдарити в голову своєю пишністю. Смак густий і терпкий. Дуже добре підійде тим, хто любить брати від життя по максимуму.

Постферментовані чаї (95-100%)

Це неймовірно насичені і міцні чаї. Вони володіють цілющими властивостями, яскравим і незабутнім смаком, а разом з пряним солодким ароматом стають справжньою бомбою в вашій чашці. Їх унікальний метод виробництва відрізняється від всіх інших видів чаю. Справа в тому, що вони піддаються подвійній ферментації. Вона триває деякий час, потім зупиняється, коли сировина досягне потрібної кондиції і запускається знову. Неймовірно, що незначні експерименти можуть дати такий приголомшливий результат. Найзнаменитіший приклад подвійної ферментації – Пуер і, як можна побачити, він користується неймовірною популярністю.

Вгору^

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.