Розкриваємо секрети виготовлення чаю Шу Пуер. На відміну від багатьох інших товарів термін “китайський” по відношенню до чаю – це справжній комплімент, а чай пуер в цьому плані унікальний тим що його виробляють виключно в Китаї. Пуер – сорт чаю, оповитий безліччю легенд і загадок. Чого варта одна лише форма пресованого пуеру: “гніздо”, “чаша”, “гриб” і т.д. Якщо ви цікавились питанням – як роблять Пуер – то ця стаття для вас. Шу Пуер відноситься до постферментованих чаїв, це означає, що процес виготовлення складний, багатокомпонентний і відбувається в декілька етапів.

Етап 1: збір, сортування і зав’ялювання чайної сировини

Для виготовлення чорного Шу пуеру збирають великі, щільні, м’ясисті листя чайних дерев. Період їх збору практично цілорічний (для кожного виду і сорту існує свій період). Після збору чайну сировину сортують, очищають від паличок і сміття та розкладають для просушування на сонці. В такому стані чай проводить кілька місяців. Періодично його перекладають, щоб чай не гнив. У цей період чайний лист природним чином проходить перший етап окислення.

Етап 2: ферментація чайної сировини

Через декілька місяців просушений чайний лист відправляють на основний етап ферментації, який буває двох способів:

  • традиційний спосіб: чайний лист просочують настійкою і зберігають в спеціальній “земляній кімнаті” мінімум шість місяців. Протягом цього періоду на сировину впливають різні мікроорганізми, які ферментують чайний лист природним чином. Саме на цьому етапі пуер набуває свій специфічний земляний смак і аромат деревини. Спеціальні сорти пуеру можуть витримуватися в таких приміщеннях роками, стаючи лише дорожче.
  • сучасний спосіб: чайний лист просочують рідиною, складають у формі насипної купи і зберігають в приміщенні з підвищеною вологістю від 2 до 4 місяців. В цьому випадку ферментація чайного листа також відбувається при взаємодії чаю з киснем і мікроорганізмами. Мінусами такого методу витримки пуеру є підвищена вологість при виробництві, яка є ідеальною умовою для розмноження в чайному листі цвілі і бактерій. Однак цей метод дає можливість виготовити велику кількість продукту за короткий час. А якщо на виробництві ретельно стежать за якістю виконання технології, то такий чай практично неможливо відрізнити від зробленого традиційним способом.

Етап 3: пресування чаю Пуер

Третій етап виробництва пуеру не є обов’язковим для всіх сортів. Тому що одні види пуерів можуть пресувати, а інші надходять у продаж у вигляді скрученого чайного листя. Розповімо як роблять пуер в пресованій формі. Спочатку чайним листям надають м’якість. Для цього їх обробляють парою протягом декількох хвилин. Це також дезінфікує чай і призупиняє процес ферментації. Після складають листя в мішечки з тканини і кладуть під прес для надання остаточної форми: млинець, плитка, чаша, гніздо і т.п. Правильно виготовлений пуер пахне сухофруктами: курагою, чорносливом, скошеною травою, чорноземом. Але, ні в якому разі не цвіллю, прілостю або вогкістю. Важливо: обов’язково виливайте першу заварку пуеру, витриману 10-15 секунд. Так ви не тільки розкриєте справжній смак чаю, але і додатково дезінфікуєте чайний лист.

Кращий вибір

Купити чай Шу Пуер для здоров'я

Шу пуер “Лао Ча Тоу”

(3)
175 грн.1 475 грн.

Грудковий шу пуер Лао Ча Тоу “Старі Чайні Голови” з м’яким смаком, нотами горіхів, сухого дерева і фініків. Класична м’якість витриманого пуеру, нафтова тягучість настою і соковитий глибокий післясмак.

Білі пуерні бруньки “Я Бао”

(2)
190 грн.1 680 грн.

“Я Бао” пуерні бруньки – китайський елітний білий чай з м’яким багатогранним фруктово-квітковим смаком і ароматом, нотами трав, солодкуватий і з легкою кислинкою. Витончений, ні на що не схожий чай. Для будь-якого часу доби. Також дуже смачний в приготуванні методом варки. Сподобається поціновувачам білих чаїв.

Шу Пуер Сінь Ї 2019 р. Гунтін. Лімітована серія до 70-ти річчя КНР

245 грн.1 500 грн.

Лімітований Шу Пуер Сінь Ї. Гунтін, випущений до 70-ти річчя КНР, 2019 року виготовлення.  Смак м’який, присутні земляні і деревні ноти. Дуже збалансований і п’янкий пуер, який подарує вам приємний і глибокий чайний стан. Витримує 5-7 проток. Спресований у 357-грамовий млинець.

Шен пуер 2013р. Золотий медаліст

245 грн.1 500 грн.

Солодкуватий аромат меду і сухофруктів, приємна терпкість, відсутність гіркоти – це Шен пуер, який отримав Золоту медаль у виставці 2013 в Нанцзіні. Витончений і особливий, він витримує велику кількість проток. Спресований у 357 г млинець.

Шу пуер “Золоті Бруньки”

(1)
275 грн.2 475 грн.

Елітний розсипний шу пуер “Золоті Бруньки” з добірних верхівок чайних листів. Горіхові ноти з солодкуватим присмаком в’яленого чорносливу. Потужний і збадьорюючий пуер з енергією Ча Ци на кожен день.

Шу пуер №2007

(3)
131 грн.1 038 грн.

Розсипний шу пуер №2007 з сильним і глибоким смаком обсмажених горіхів і в’яленого чорносливу. Відмінно допомагає схудненню, прискорює процеси перетравлення їжі і розщеплює жири.

Шу пуер №2001

(8)
26 грн.1 063 грн.

Розсипний шу пуер №2001 з глибокими, шоколадними нотами в смаку, терпким солодким присмаком і деревно-ягідним ароматом. Сприяє схудненню, виводить токсини і позбавляє від шлаків.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *