Чай має дивну властивість змінювати свій смак та колір під впливом ряду факторів, тому важливо не тільки купувати якісні сорти, але й знати, як зберігати чай після покупки. Неправильне зберігання може за пару місяців найсвіжіший чай перетворити в неясне щось кольору старої соломи. Про правильні умови читайте далі.  

Як зберігати чай після покупки

Навіть при поверхневому знайомстві з чайною культурою стає ясно, що тут не існує 100% вірних рекомендацій. Що вірно для одного сорту, для іншого різновиду може бути згубним. Та ж ситуація і зі зберіганням – фахівці дають різні рекомендації, серед яких зустрічається зберігання в морозилці або холодильнику, в закритому металевому або дерев’яному посуді, у герметичних пакетах й навіть серед книг. Але на щастя, загальні поради все ж існують:

  1. Чай будь-якого сорту, немов губка, вбирає сторонні запахи. І найсвіжіші чайні бруньки, і найміцніший старий пуер почнуть пахнути рибою, якщо зберігати їх поруч з нею. Звідси перша рекомендація – виключити можливі контакти сухого листя з сильними сторонніми запахами.
  2. Процес ферментації чаю триває й після закінчення процесу його приготування. Наприклад, при контакті з киснем – лист окислюється, частина ефірних масел випаровується, корисні сполуки руйнуються. Він видихається, втрачає яскравість смаку й, особливо, аромату. Тому друга рекомендація – зберігати чай в герметичній упаковці, скоротивши його контакт з повітрям. Підійде і пакет з зіп локом, і банка з металу, скла або дерева з щільно зачиненою кришкою.
  3. Ультрафіолетові й теплові промені також прискорюють процеси ферментації листя й розщеплення корисних сполук. Особливо швидко під їхнім впливом розпадається хлорофіл, чому чай стає тьмяним, пожовклим й зовсім позбавленим смаку. Третя рекомендація – складати заварку до світлонепроникного посуду. А якщо вже й зберігати в теплі, то тільки в повністю захищеному від світла місці.
  4. Оскільки заварка суха, вона дуже гігроскопічна й охоче вбирає вологу з навколишнього повітряного простору. Що в кращому випадку призводить до ослаблення смакових властивостей, а в гіршому – до грибкової хвороби, появи цвілі. Рекомендація четверта – якщо вологість повітря в будинку вище 60%, для збереження заварки її варто складати в повністю герметичні упаковки.
  5. Температура – ще один фактор ферментації. Наприклад, білі й зелені чаї ферментують на свіжому повітрі, під впливом прямих сонячних променів. Якщо навіть сонячного тепла досить для їх ферментації, то сусідство з плитою або батареєю також стане пусковим фактором її продовження. Остання, п’ята рекомендація – прохолода або холод. Багато хто говорить про кімнатну температуру, але оскільки це вкрай нестабільний показник, найпростіше будь-які сорти зі слабким й середнім рівнем ферментації просто тримати в холодильнику.

Такі загальні рекомендації. Навіть їхнього дотримання досить, щоб надовго зберегти початкові якості чаю. Але якщо хочеться мати певні гарантії, до кожного сорту варто підійти індивідуально.

Індивідуальні рекомендації по зберіганню чаю

Деякі із перерахованих нижче особливостей – спадщина предків, інші – результат емпіричних спостережень чайних майстрів. Для більшості відомих нині сортів створені індивідуальні рекомендації:

  • улуни слабкої ферментації – вакуумна упаковка + холодильник.
  • білий, жовтий, зелений чай – вакуумна упаковка або ж металева банка + кімнатна температура (чи трохи нижча за кімнатну).
  • улуни із провінції Уішань та Гуандун – обов’язково! герметична (але не вакуумна) упаковка + кімнатна температура + ізоляція від інших чаїв та важких предметів.
  • пуер – кімнатна температура + звичайна упаковка + видалення джерел сильного запаху.
  • червоний чай – кімнатна температура + відсутність запахів.
  • японський зелений чай (порошковий, стебловий) – фірмова упаковка або герметична банку у закритому вигляді + низька вологість повітря.

Навіть знаючи, як зберігати чай після покупки, все одно не буде зайвим контролювати процес. Наприклад, якщо ви склали розсипний пуер до металевої банки на кухонній полиці, його варто періодично заварювати й перевіряти, як метод зберігання позначається на стані заварки.

Кращий вибір

Купити свіжий, смачний чай

Шу Пуер Сінь Ї 2019 р. Гунтін. Лімітована серія до 70-ти річчя КНР

245 грн.1 500 грн.

Лімітований Шу Пуер Сінь Ї. Гунтін, випущений до 70-ти річчя КНР, 2019 року виготовлення.  Смак м’який, присутні земляні і деревні ноти. Дуже збалансований і п’янкий пуер, який подарує вам приємний і глибокий чайний стан. Витримує 5-7 проток. Спресований у 357-грамовий млинець.

Кенія Керічо

(1)
131 грн.1 038 грн.

Вишуканий чорний чай з високогірних плантацій Керічо, що в Кенії. Терпкий смак з вираженими нотами меду та інжиру. Солодкий фруктовий аромат. Потужна тонізувальна дія. Добре смакує з молоком.

Шу пуер №2007

(3)
131 грн.1 038 грн.

Розсипний шу пуер №2007 з сильним і глибоким смаком обсмажених горіхів і в’яленого чорносливу. Відмінно допомагає схудненню, прискорює процеси перетравлення їжі і розщеплює жири.

Зелений равлик Чжень Ло

(1)
117 грн.935 грн.

Зелений чай з провінції Фуцзянь, Китай. Має оригінальну форму охайних равликів-спіралей. Аромат – весняний, з квітами та пилком. Смак — глибокий, з приємною терпкістю. Містить велику кількість антиоксидантів.

Альпійська лука

(4)
138 грн.1 100 грн.

Знаменитий натуральний чай Альпійська лука на основі трав. Склад: ромашка, лимонна трава, шипшина, каркаде, цедра апельсина. Має освіжаючий смак та ніжний квітковий смак. Не містить кофеїну, підходить для чаювання у будь-який час доби. Насичує вітаміном С, допомагає процесам травлення.

Гречаний чай Ку Цяо світлий

(6)
120 грн.1 900 грн.

Гречаний чай Ку Цяо світлий із зерен молодої “молочної” гречки. Пряний м’який смак з нотами повітряної кукурудзи та спецій. Очищає від токсинів, не містить кофеїну. Підходить для будь-якого часу доби.

Золотий Юннань

(3)
144 грн.1 163 грн.

Листочок з середини куща з додаванням чайної бруньки. М’який, насичений і міцний смак з глибоким, оксамитовим післясмаком і пряним ароматом стиглих фруктів. Відмінний чай для обіду і ранньої вечері.

Петіагала

(7)
138 грн.1 100 грн.

Подрібнений цейлонський чорний чай. Класична міцність напою відмінно поєднується з пряно-медовими нотами аромату і легкою гіркуватістю післясмаку. Бадьорить, тонізує, додає сил.

Ассам №1

(6)
122 грн.1 010 грн.

Індійський чорний чай. М’який фруктовий аромат і насичений міцний пряний смак. Відмінний чай для сніданку. Підходить для розпивання з молоком і спеціями. Бадьорить, тонізує, прояснює свідомість.

Ройбуш червоний Роаст

(6)
158 грн.1 245 грн.

Традиційний напій південноафриканських народів. Не містить кофеїну. На смак – як вишневий компот, до якого додали трохи обліпихи. Аромат пряний, м’який.

Синій чай анчан в бутонах

(22)
22 грн.1 750 грн.

Тайський синій чай Анчан з яскравим і солодким квітковим смаком. Знімає стрес, послаблює м’язові і нервові зажими. Релакс напій для розпивання ввечері і перед сном.

Да Хун Пао Імператор

(10)
74 грн.1 975 грн.

Елітний уїшаньскій улун. Густий, повний і пряний аромат обсмажених злаків. Терпкий смак і невелика шоколадна гірчинка післясмаку. Має розслаблюючий ефект Ча Ци (чайне сп’яніння).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *