Какой чай поднимает настроение?

Який чай покращує настрій?

Насправді будь-який чай з листя рослини Camelia sinensis піднімає настрій. Але така відповідь не виглядає вичерпною. Як діє чай? Які зміни маються на увазі під поліпшенням настрою? Які саме речовини зумовлюють подібний вплив? Ось на ці питання ми і намагатимемося відповісти.

Як чай впливає на настрій?

Люди роками знали про чудовий вплив чаю на настрій, ментальне здоров’я. Але лише нещодавно ці емпіричні спостереження стали отримувати наукове підтвердження та пояснення. Хоча цілком імовірно, що в найближчому майбутньому з’являться нові дані про зв’язок з настроєм. Що ж зараз?

Є дані про те, що чай, незалежно від сорту, знижує концентрацію гормону стресу кортизолу, що виробляється наднирковими залозами. Невисокий рівень цього гормону необхідний для регуляції біоритмів, але в сучасному житті наднирники працюють в посиленому режимі. Нерегулярний сон й пізні засинання, постійне перебування перед екранами електронних пристроїв, побутові стреси, трудоголізм, переважання жирних і солодких страв в раціоні – всі ці причини призводять до гіперфункції надниркових залоз. Тіла сучасних людей просто пересичені гормонами стресу, об які розбиваються всі спроби мислити позитивно, більше рухатися, бути енергійними.

Хоча навіть вчені не можуть досконально пояснити вплив чаю на настрій й поведінку. Наприклад, психофармаколог Ендрю Шоул з університету Суінберна (Австралія, Мельбурн) говорить, що «вживання чаю трохи парадоксально впливає на людську поведінку». Команда дослідників з Лондона на чолі з Ендрю Стептоє порівнювала вплив чаю на здорових чоловіків, використовуючи також плацебо-речовину з вмістом одного тільки кофеїну. Учасникам експерименту пропонували виконати завдання, що вимагає великих зусиль, а після поїли чаєм або плацебо. У тієї частини чоловіків, що отримувала саме чай, рівень кортизолу знижувався в середньому на 50% протягом години після чаювання. Що свідчить про його вплив на швидкість відновлення після стресів. До речі, у групи з плацебо результати теж були і доводять, що кофеїн має антистресову вплив. Але швидкість скорочення кількості гормону стресу була на 20% нижче.

Які саме речовини зумовлюють подібний вплив?

Три основних:

  • антиоксиданти, зокрема епігаллокатехіна галлат (ЕГКГ) – на них припадає близько половини ваги сухого чаю. Вони діють не тільки як антиоксиданти (нейтралізація вільних радикалів, уповільнення окислювальних процесів), а й непогано заспокоюють, прибирають тривожність;
  • амінокислота L-теанін (до 3% від сухої ваги) – в поєднанні з кофеїном точно так само знижує тривожність, заспокоює, розслабляє. Здатна проникати крізь гематоенцефалічний бар’єр, впливає на біохімію і пластичність мозку. Наприклад, може скорочувати синтез нейромедіатора ГАМК – це механізм зниження занепокоєння.
  • кофеїн (на нього припадає приблизно 5% ваги чаю) – у складі чаю молекули кофеїну пов’язані танінами, тому бадьорить він довше, без ривків і стрибків. Швидше піднімає настрій і тонус, аніж перевантажує нервову систему.

Цікаво, що здібності l-теаніну й кофеїну поліпшувати пам’ять і настрій пов’язані. Разом вони на порядок ефективніші, ніж окремо. Що ми бачимо в результаті? Чайне листя більше ніж на 60% складається з речовин, що позитивно впливають на ваш настрій. Під час заварювання з листя лише частина цих речовин потрапить в настій, але якщо вживати його цілим, можна полегшити стан при хронічному стресі або поліпшити настрій під час апатії. Який чай дозволяє це зробити? Матча, звичайно ж. Підсумковий висновок такий – абсолютно будь-який чай покращує настрій, але якщо ви хочете максимально швидкий ефект, обирайте матча.

Вгору^

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.