Чорний, зелений, білий, червоний чай. Шу-пуер, шен-пуер, матча. Вирощений в Китаї, Японії, Кореї, Індії, Індонезії, В’єтнамі, Шрі-Ланці, Грузії. У Китаї налічується близько сотні сортів чаю. В Японії – близько 20 тих, що згадуються часто і продаються за кордоном. Як думаєте, чи можна з такими вихідними даними відповісти однозначно на питання про найкорисніший сорт? Але однозначна відповідь існує. І почнемо ми з проблеми екстракції.

Який чай вважається найкориснішим?

Проблема екстракції – це як?

У чайному листі міститься величезна кількість речовин з різним ступенем біологічної активності: катехіни, теїн, L-теанін, сапоніни, теакрін, полісахариди, білок та ін. Молекули цих речовин мають різну структуру й розмір, і «витягнути» їх з чайного листя у воду важко з різних причин. Деякі з них дуже великі, щоб пройти крізь пори назовні. Інші біологічні активні речовини можуть проникати крізь цей бар’єр, але потребують певних умов. Наприклад, щоб вилучити достатню кількість антиоксидантів епігаллокатегіну та галлокатехінгаллату в настій, необхідні дві умови – близько 2 годин настоювання і підтримання високої температури. Говорячи простими словами – ви повинні залити чай гарячою водою і підтримувати високу температуру кілька годин. Зручне чаювання, чи не так? 

При стандартному заварюванні листкового чаю протягом 5 хвилин у напій потрапить в кращому випадку 30% вмісту заварки. А якщо й заварка не кращої якості? Яка користь від такого чаю?

Ви можете заперечити – «А що, якщо я буду кип’ятити листяний чай 2 години?»

Припустімо, у вас дійсно є ресурси, щоб присвятити цій справі 2 години щодня. Але в такому випадку ви не отримаєте ідеально корисний напій з кількох причин. По-перше, згадані вище катехіни при тривалому кип’ятінні перетворюються на ізомери. Умовно, від молекул катехінів відпадають деякі гілки, а разом з ними – й антиоксидантні властивості. По-друге, вам навряд чи сподобається колір і смак отриманого напою: тривале кип’ятіння призводить також до того, що з листа витягуються пектини і білки, через що напій стає гірким, непрозорим, густим.

У побутових умовах практично неможливо отримати з листяного чаю максимум біологічно активних речовин, що зберігаються в сухій сировині. Наприклад, для виробництва добавок з використанням L-теаніна або специфічних чайних катехінів використовують технології хімічної екстракції, екстракції з використанням ультразвуку, мікрохвиль, впливають на листя високим тиском.

З цього випливає, що будь-який чай, навіть найдорожчий та цінний, в побутовому застосуванні залишається заручником екстракції. І називатися найкориснішим не може ніяк.

Найкорисніший чай – матча. А він не листовий

А порошковий. Або пудровий – кличте, як хочете. Навіть якщо відкинути результати численних досліджень й ґрунтуватися виключно на перерахованому вище, спосіб виробництва матча знімає всі пов’язані з екстракцією проблеми. Спосіб підготовки сировини для виробництва матча подібний до того, що використовується для виготовлення листкових сортів. А в деяких моментах навіть перевершує його – кущі затінюють перед збиранням, щоб зберегти хлорофіл, прибирають всі перегородки з баластними речовинами (пектини, білок). І подрібнюють сировину до стану тонкої пудри, яка під час чаювання поглинається повністю. Тому осад, який незмінно утворюється на дні чашки з матча, рекомендують обов’язково випивати. У ньому містяться саме ті біологічні речовини, які ви ніколи не отримаєте, якщо будете заварювати простий чорний або просто зелений чай.

Кращий вибір

Купити корисний чай

Золотий Юннань

(3)
144 грн.1 163 грн.

Листочок з середини куща з додаванням чайної бруньки. М’який, насичений і міцний смак з глибоким, оксамитовим післясмаком і пряним ароматом стиглих фруктів. Відмінний чай для обіду і ранньої вечері.

Біла перлина дракона

(2)
222 грн.1 944 грн.

Витончений зелений чай у формі дрібних перлин. Звабливий жасминовий аромат. Зелено-золотистий настій. Смак терпкий з ясними фруктовими нотами та кінцевою солодкістю. Чай насичує антиоксидантами, стимулює, гальмує стрес.

Рожева матча пітахайя

(13)
138 грн.4 500 грн.

Ексклюзивний рожевий чай матча пітахайя. Насичений рожевий колір, смак груші, ківі і полуниці. Підходить для заварювання рожевого матча-лате, приготування смузі і боулів, додавання у каші, морозиво, десерти.

Да Цзинь Я “Золоті бруньки”

(1)
360 грн.3 380 грн.

Да Цзинь Я – це елітний китайський червоний чай помірної ферментації та дбайливої просушки. Щільний медово-квітковий смак з фруктовими переливами. Має потужний зігріваючий ефект, прояснює зір і розум, відмінно тонізує.

Блакитна матча анчан в з/б, 30 г

(2)
300 грн.

Хітовий блакитний чай матча із бутонів Анчан в залізній баночці (вага 30 г). Яскраво блакитний колір настою, солодкий смак квітів і прянощів. Підходить для заварювання чаю, блакитного матча-лате, приготування смузі, випічки, морозива, десертів.

Шу Пуер Сінь Ї 2019 р. Гунтін. Лімітована серія до 70-ти річчя КНР

245 грн.1 500 грн.

Лімітований Шу Пуер Сінь Ї. Гунтін, випущений до 70-ти річчя КНР, 2019 року виготовлення.  Смак м’який, присутні земляні і деревні ноти. Дуже збалансований і п’янкий пуер, який подарує вам приємний і глибокий чайний стан. Витримує 5-7 проток. Спресований у 357-грамовий млинець.

Шен пуер 2013р. Золотий медаліст

245 грн.1 500 грн.

Солодкуватий аромат меду і сухофруктів, приємна терпкість, відсутність гіркоти – це Шен пуер, який отримав Золоту медаль у виставці 2013 в Нанцзіні. Витончений і особливий, він витримує велику кількість проток. Спресований у 357 г млинець.

Зелена матча Масумі Еліт

(43)
170 грн.7 400 грн.

Зелений чай матча Масумі Еліт вищого сорту 4А (Японія). Краще листя, наповнене вітамінами і катехінами. Делікатний помел на низьких обертах. Глибокий, м’який смак з ароматом свіжих трав. Енергія і бадьорість до 5 годин.

Лілова матча Таро

(1)
128 грн.5 491 грн.

Лілова матча Таро – екстракт кореня Таро, перетертого в пудру. Назву “матча” отримав завдяки порошковому стану. Має природній ніжно-ліловий колір і солодкуватий смак з горіхово-кокосовими нотками та присмаком ванілі. Підходить для заварювання з молоком як лате, для додавання в шоколад, молочні напої, десерти, кондитерські вироби, мед, БАДи та спортивне харчування.

Бай Му Дань

(4)
44 грн.1 913 грн.

Елітний китайський білий чай з ніжним фруктовим смаком. Свіжий спокійний аромат і м’який, солодкуватий присмак. Розслабляючий і гармонізуючий напій для будь-якого часу доби.

Блакитна матча анчан

(22)
138 грн.5 860 грн.

Хітовий блакитний чай матча із квітів Анчан. Яскраво блакитний колір настою, солодкий смак квітів і прянощів. Підходить для заварювання чаю, синього матча-лате, приготування смузі, випічки, морозива, десертів.

Набір “Кольорові сорти матча”

(5)
695 грн.

Набір складається з шести сортів кольорового чаю матча по 20 г кожен. Разом, 120 г пудрового чаю для повноцінної дегустації. Кожний сорт можна заварювати як матча лате, додавати до смузі, каш, морозива тощо.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *