Зелений порошковий чай матча володіє рекордною кількістю позитивних властивостей, які стосуються майже всіх систем організму. Він здатний виводити токсини, покращувати обмін речовин, нормалізувати ліпідний обмін, покращувати еластичність шкіри й повертати здоров’я волоссю, зубам, нігтям. Зелений матча на клітинному рівні гальмує процеси старіння, нейтралізує шкідливий вплив сонця й навколишнього середовища, зв’язує і виводить вільні радикали, служачи кращою профілактикою онкологічних захворювань. Маючи справу з таким напоєм, легко забути, що задумувалась зелена матча для тонусу та бадьорості.
З чого все починалося
Історія походження напою відразу дає зрозуміти, що замислювався він як тонізуючий засіб. Адже масово його виробництвом займалися монахи дзен-буддистських монастирів, які пили власноруч вирощений матча перед багатогодинними медитаціями й фізичними вправами. Так вони отримували достатню кількість енергії для всього комплексу виснажливих тренувань. Залишалися зібраними й сконцентрованими кілька годин поспіль. І покривали потребу організму в основних вітамінах й мінералах, щоб захиститися від перевтоми та залишатися бадьорими в умовах нестачі сну й обмеженого раціону.
Зелена матча для тонусу та бадьорості
Чому матча бадьорить
З тієї ж причини, що й кава – у його складі присутній алкалоїд. Чайний алкалоїд часто називають кофеїном по аналогії з кавою, що не зовсім коректно: так, він є точно таким же стимулятором, але має іншу молекулярну структуру та інакше впливає на організм. Чайний алкалоїд правильно називати теїном – це сполука вже знайомого нам кофеїну та специфічної амінокислоти теаніна.
Оскільки теїн – це сполука, він засвоюється довше за більш простий за складом кофеїн. Після його вживання не відбувається різкого виділення в кров великої кількості стимулюючої речовини: вона виділяється поступово, протягом декількох годин. Якщо швидко випити чашку міцного матча, відчуття бадьорості та зарядженості не з’явиться миттєво – його доведеться трохи почекати. Але зате ви обійдетеся без таких неприємних наслідків кавової стимуляції, як тремтіння рук та ніг, різкий стрибок тиску, пітливість, тахікардія.
Подібний стан матча може викликати тільки у людей із захворюваннями серцево-судинної системи й підвищеним артеріальним тиском. Ось причина того, чому людям з подібними ризиками рекомендують з обережністю пити пудровий чай. З іншого боку, їм протипоказані будь-які сильні стимулюючі напої – навіть невинна аптечна настоянка елеутерококу може погіршити ситуацію.
Механізм впливу теїну стандартний для будь-якого стимулятора: він нейтралізує процеси гальмування в нервових клітинах; трохи підвищує температуру тіла, після цього починається активізація руху крові й деяке підвищення артеріального тиску. Поліпшується живлення головного мозку, нейтралізуються речовини, які сигналізують йому про втому й людина починає відчувати себе повною сил.
Не тільки енергія, але й тонус
Зараз саме час згадати, що другий елемент теїну – це амінокислота теанин. Ця речовина найкращим чином впливає на нервову систему: захищає мієлінову оболонку нервових волокон від руйнування гормонами стресу, стабілізує процес передачі нервових імпульсів, підвищує стресостійкість організму. Якщо виражатися просто, то теанин допомагає нервовій системі працювати стабільно – не гальмувати, але й не надто напружуватися. Одним словом, залишатися в тонусі.
В матча міститься досить багато теаніна. Та що там, його більше ніж в будь-якому іншому листовому чаї. В цьому криється пояснення унікальної властивості матча живити вас енергією, бадьорити, наповнювати силами. Й при цьому занурювати в стан тонусу і балансу: ви енергійні і спокійні одночасно, сконцентровані, але не перенапружені. Найкраще цей стан можна описати словом Дзенерджі: величезний запас енергії + повна незворушність!